
WordPress 1b – En arbejdsdag med brugen af blokke
5. maj 2021 │ 10:00 – 16:00
Vi henter ekstra blokke til hjemmesiden vha. plugins og øver anvendelsen af dem. Du får repeteret, hvordan man bruger editoren til at opsætte indhold på sider og indlæg. Der bliver tid til at du arbejder på din hjemmeside med finpudsning af opsætning på sider og indlæg.
Vi ser også på andre plugins, der kan hjælpe med at konvertere sider til indlæg og omvendt, konvertere til kladde og konvertere sider lavet med den gamle editor til blokke.
Forudsætninger
Kursus 1a, eller at du er godt inde at bruge editoren.
Du skal kunne bruge en computer.
Have styr på hvordan man finder filer på computerens filmanager/stifinder/finder.
Du skal have brugernavn og kode til jeres hjemmeside med, og have rollen som administrator.
Underviser: Louise Toft Petersen, Simmersted Arkiv / Toft Webdesign
Praktisk information
Hav tekst og indhold liggende klar i Word, Docs el. lign. Vi har ikke tid til at skrive lange tekster.
Billeder, du forventer at benytte, skal ligge som filer i jpg eller png, ikke i Word.
Billeder bør være navngivet uden æøå og mellemrum.
Video og lyd bør være lagt op på YouTube eller Vimeo og så linker vi til det der. (men det ses og høres naturligvis på jeres hjemmeside).
SLA har en samling videoer. Ved at se de første 3 er du forberedt på, hvad vi skal lave. Find vejledningsvideoerne her https://vimeo.com/showcase/5620032.
Fri parkering ved kursusstedet.